Orta Mahallesi, Saburhane Sokak No: 19 Menteşe/ Muğla / TÜRKİYE
+90 212 220 50 77
info@sairistanbul.com

ANA SAYFA

ŞAİRİSTANBUL SANAT EVİ

Hepimiz aynı zeminde ama farklı noktalardan birer gemi misali seyretmekteyiz bu evrende… Henüz ne kadar olduğunu bilmediğimiz ve belki de hiç bilemeyeceğimiz bir büyük resmi tanımlayabilmek için her birimizin düşünceleri çok ama çok önemli… Bu bağlamda sanat en anlamlı bakış açısı her birimizi kucaklarken…

ŞAİRİSTANBUL SANAT EVİ

Muğla’da Asar Dağı’nın güney eteklerinde kurulu, evlerinin mimari yapıları, kiremitten şapkalı bacaları, tarihi geçmişi ve kendine özgü sosyo-kültürel yapısı ile Saburhane ziyaretçilerini geçmiş yüzyıllara taşıyor. Dar sokaklarından geçerken, genellikle iki katlı ve beyaz boyalı evlerin önünde, akşam serinliğinde sohbete dalmış olan mahalle sakinleri bölgenin yakıcı sıcağına inat birbirlerine güler yüzlerini ikram etmekteler. “Kuzulu kapı” olarak nitelendirilen birbirinden güzel büyük kapıların ardındaki avluların içindeki ayva, erik, kiraz ağaçları ve rengârenk çiçeklerin hemen ardındaki evlerin sıcaklığı, konukseverliği de sokaklara taşmış adeta… Günümüzdeki kare, dikdörtgen ve çeşitli geometrik şekillerde inşa edilmiş evlere karşın kiremit çatılı ve şapkalı bacalarıyla, avlularıyla serpiştirilmiş Saburhane evleri belki de hepimizin özlediği, kimimizi bir parça çocukluğuna götüren nadide yapılardır.  Bu nadide evler 1923 yılına kadar Türklerin ve Rum azınlığın yaşadığı bir bölge idi. O yıllara kadar kentin eğlence merkezi olan Saburhane mübadele sonrası farklı bir şekilde kimliğe bürünmüş. Saburhane’nin kendine has, gizemli yapısı film yapımcılarının da dikkatini çekmiş ve Saburhane çeşitli filmlere ev sahipliği yapmıştır. 7. Koğuştaki Mucize, İftarlık Gazoz, Büyük Yalan bunlardan bir kaçı olarak sayılabilir.

1923’teki mübadele öncesinde, Saburhane Meydanında Rum Fırını olarak faaliyet gösteren bu mekân, sonraları yıkılmış ve uzun yıllar boş bir arsa olarak kalmıştır. Bu süre zarfında odunların yığıldığı bir alan haline gelmişken sonraları mahallelinin araç parkı olarak kullanılmıştır. 2013 yılında Mimar Ertuğrul Aladağ tarafından geleneksel Türk mimarisine uygun olarak günümüzün inşaat yöntemlerinin senteziyle inşa edilmiştir.  2022 yılında ise İstanbul merkezli firma olan Redomak A.Ş.’nin sanat kolu faaliyetleri çerçevesinde “Şairistanbul Sanat Evi”  adı ile Muğla şubesi olarak açılmıştır. Resim ve edebiyatla da ilgilenen makine mühendisi Özer KOÇ tarafından geri dönüşüm ürünleri de kullanılarak oluşturulan sanat eserleriyle, kendine özgü bir şekilde dekore edilmiştir.

Tüketim hırsı ile iklim dengesinin dahi bozulduğu ve buna da küresel ısınmanın eklenip, temiz su kaynaklarına erişimin zorlaşmaya başladığı dünyamız koşullarında “Geri dönüşüyorsa senindir” sloganı ile yola çıkan Şairistanbul Sanat Evi bu kadim bölgede sanatseverler ile buluşup, birlikte yol alabilmeyi hedeflemektedir.

“Söylenecekler söylenmişti bir zamanlar… Tükenecekler tüketilmiş, yaşanacaklar yaşanmıştı… Söylenmemişlerin, yaşanmamışların, tüketilmemişlerin de ötesindeydi aslında yaşam. Biz hâlâ bir yerlerde henüz söylenmemişlerin, yapılmamışların ve de henüz yaşanmamışların izindeyiz. Bitmeyen bir aşkla yaşama sarılanların, “sanatı yaşayasım var” diyenlerin yanında, gönlünde, hecesindeyiz.” Elmas Özer KOÇ

www.sairistanbul.com

https://cinius.shop/product/cisil-cisil/