SEVGİ VE YANSIMALARI (14.02.2014):

Hayatta varoluş gayesi olduğuna inandığım, eski Yunan felsefesinde ise evrende birleştirici ilke olarak tanımlanan sevgi, sabır, sadakat, dostluk, kardeşlik, emek gibi kavramları da içinde barındırır.

Sevgi : Emek ile yoğrulup, gönül gözünden yansıdığında büründüğü renk bedeli mutluluk olan şık bir elbisedir. Aile içinde tomurcuk güller misali açıldığında, her dokunuşu dünyada barış elçileri mis kokulu çocuklardır. Sabır ile işlendiğinde meyvesi dünyanın en tatlı salkımlarıdır. Başarmaktır, yol almaktır, hedefine ulaşırken yepyeni nice yollara çıkmaktır. Yüreğini koyduğu işinde çevresine ışık saçmak, istihdam yaratmaktır.

Sadakat ile birleştiğinde, mutluluğun kilometre taşlarıdır. Gözyaşında eridiğinde gönüllerde açan gökkuşağıdır. Berrak bir su gibi akarken, içinde yıkanan için ab-ı hayattır. Yalansız, dolansız, mertçe özveridir; annedir, babadır, evlattır, eştir, kardeştir, dosttur.Ta en derinden vatandır, bayraktır,çok sevgili halktır.Bir çocuğa uzanan el,karşılığında bir gülümsemesi ile dünyaları içine sığdırmaktır.Karşılık beklemeden paylaşmak, paylaşırken ufuklar dolusu çoğalmaktır. Ormana, kuşlara, neşeyle akan dereye, özgür gökyüzüne gülümseyebilmektir.

İçinde en ufak bir kin olmadan,tertemiz kalpli olmak, sevdiğine saygı duymak, sadece gözlerinin içine bakmak değil, kimi kez zahmetli bir yolculuğa dönüşen yaşamda, türlü engellere rağmen, düşe kalka hedefe birlikte aynı yönde yürüyebilmektir. Bütün zorluklarına rağmen sebatla, azimle, sabırla yürüdüğü davasında tüm insanlığın menfaatini gözetmektir. Her özel güne özgü olduğu gibi sadece bir güne sığdırılamasa bile, o gün de sevdiğini yüreğinin içine bakarak özel olduğunu hissettirebilmektir.

***

Kendisi ve çevresiyle barışık, sahtelikten uzak, aldığı her nefesle, yılın her gününde sevgiyi yüreğine koymuş bütün insanların sevgililer gününü kutluyorum.

Sevgiyle kalın…

Özer KOÇ