ÖĞRETMEN OLMAK (27.11.2013):

Bir insanın anavatanı ise çocukluk Doğan Cüceloğlu'nun dediği gibi, o vatan toprağında onu yaşam sofrasına ilk buyur eden ebeveyn bir öğretmendir aslında, yani ilk öğretmen … Öğrenense deneyimlemek, arınmak, üretmek için bulunmaktadır gözünü ilk açtığı andan itibaren vatan toprağında. Doğrusu açtır gerçekte bilgiye ve de kendisini doğru bir şekilde besleyecek olanla büyümeye, gelişmeye hasrettir. Yürürken ilk öğretmeniyle yepyeni buluşmalar vardır rotasında. Doğru buluşmalar, yepyeni ufuklara taşıyacaktır onu çünkü.

İlk öğretmen, bir müddet sonra elinden tutup o yeni yaşamı teslim eder feragatlı bir yolculuğu tüm kalbiyle göze almış olan bir diğer öğretmene… Görev teslimidir bu bir anlamda. Daha donanımlı olanla yürüyecek, aydınlanacak ve aydınlatacaktır bir gün. Paylaşacak ve üretecektir. Yaşadığı topluma ışık tutabilecektir bu yepyeni buluşmaların eşiğinde.

Her öğretmense bir ebeveyndir aslında yüzlerce çocuğu olan… Yüzlerce, bazen binlerce yüreği, yüreğine sığdıran… Ve elinden tutulup öğrenme kapısına getirilen o yeni yaşam (çocuk) sorar öğretmen kimdir diye?!...

Yanıtsa bir yankıdır yaşam vadisinde: Patikasında yürürken hayatın, gönlündeki güneşi aydınlık yarınlara taşıyabilmenin umudunda çocuklarını kucaklayabilmek, Aritmetikte iki kere ikinin dört ettiği tabloda, kendinden birşeyler verip sonucu şaşırtmak, Yükselen değerlerin manzarasında,tadına doyumsuz bir yolculuğun seyrinde, mütevazi bir gülümseyiş, bu gülümseyişin sıcaklığında atan kalpleri gördükçe mutlu olabilmektir öğretmen olmak… Çünkü öğretmen olmak,bir neslin ilk hecesi, bir ülkenin nefesi, emeğinde yoğurduğu bilgeliğin en güzel, en manidar sesidir. Bir çocuğun yüzündeki ışıltıyla tuttuğu minik ellerinden geleceğe yürümenin emeği ve bu emeğin kutsal izleridir öğretmen olmak.

Karanlıkta da yol alsa ufkunda güneşi görebilen lirik bir öykünün öznesidir öğretmen olmak. Ona verilen değerse medeniyetin göstergesidir. Herşeye rağmen karda, yağmurda, çamurda, siste, öbek öbek bulutların altında, masmavi kubbenin ortasında kahramanca mevzilenmiş yürek emekçisi olabilmektir öğretmen olmak. Büyük bir özveriyle, umuduyla, tebessümüyle işine gidip gelen, cehaletin düşmanı, bilgeliğin meşalesi öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

Özer KOÇ